24 April 2016

Unboxing Perry Miniatures Light Cavalry 1450-1500 // Lekka kawaleria od braci Perrych

Hi.

If you are my international reader I would like to excuse you as once again I wrote this post only in Polish. It presents well known models manufactured by Perry Miniatures. There are a lot of English reviews of these miniatures in the net although I have not found anything worth to mention in my language.

Cześć!
Minęło sporo czasu od mojego ostatniego wpisu. Musiałem odsapnąć od tworzenia makiety zamku, a poza tym zmieniałem pracę, więc ostatnich kilka tygodni nie pozostawiło mi wiele czasu na hobby.  Kilka razy usiadłem do malowania, zacisnąłem zęby i ukończyłem trzy stare projekty malarskie.  Jak tylko uda mi się pożyczyć dobry aparat, to zacznę wrzucać foty nowych modeli. Ale ja nie o tym dziś chciałem… Jak pewnie zauważyliście, śledząc moje wpisy, jestem wielkim fanem późnośredniowiecznych modeli produkowanych przez braci Perrych. Ostatnio udało mi się w okazyjnej cenie zakupić zestaw lekkiej kawalerii, który miał swoją premierę w zeszłym roku.  Po pomalowaniu modele będą nam służyć jako lekkozbrojna jazda z okresu wojny trzynastoletniej z Zakonem lub jako podjazd księcia z Drakeborgu jeżeli bitwa będzie rozgrywana w klimatach fantasy.  


Zanim zacząłem pisać tę krótką recenzję zdążyłem już złożyć trzech jeźdźców i jestem bardzo zadowolony z jakości tych modeli. Foty zdążyliśmy wrzucić w poprzednim poście dotyczącym drugiej rocznicy bloga. Biorąc pod uwagę zawartość, zestaw jest podobny do ciężkozbrojnej jazdy, o której pisałem tutaj. Składa się z ramki z podstawkami, 4 ramek z końmi, 3 ramek z jeźdźcami oraz arkuszu z flagami i krótkim rysem historycznym.  


Ramki z końmi są identyczne jak w zestawie ciężkozbrojnej jazdy. Zwierzęta można skleić w kilku dynamicznych  konfiguracjach, a do wyboru mamy cztery rożne łby. 


Ramki z jeźdźcami są całkowicie inne.  Oprócz odmiennych korpusów oraz nowych wzorów głów mamy do wyboru całą masę lekkiego uzbrojenia: włócznie, miecze, łuki i kusze. W porównaniu do zestawu ciężkozbrojnej jazdy brakuje tu dodatkowych głów dla koni i elementów końskiego pancerza. Jednak posiadając oba te zestawy, mam prawie nieograniczone możliwości konfiguracji modeli.  Zamiast wspomnianych bitsów mamy do wyboru trochę dodatkowych elementów waloryzujących.  Podstawki  są dla mnie nieużyteczne z uwagi na to, że pod jazdę używam standardowo podstawek 25x50 mm. Wciąż nie wymyśliłem co zrobić z ramkami podstawek od braci Perrych, a uzbierało mi się już tego 6 sztuk. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, to zachęcam do podzielenia się nim w komentarzu pod postem.  :)

Arkusz z flagami jest miłym uzupełnieniem zestawu i z pewnością będzie stanowił dla wielu wartościowy dodatek, aczkolwiek dla mnie nie jest przydatny, ponieważ flagi są za sztywne i nie odwzorowuję zachodnioeuropejskich armii. Swoje banery wykonuję samodzielnie o czym mogliście się dowiedzieć w tym  wpisie
Podsumowując oceniam te modele bardzo wysoko. Stosunek ceny do jakości jest wyśmienity, a możliwości konfiguracji szczególnie w połączeniu z innymi zestawami od Perrych w zasadzie nieograniczone, można poszaleć. Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. 6/6

4 comments:

 1. Jeden z moich ulubionych zestawów. Figurki same się malują.

  ReplyDelete
  Replies
  1. KorNata ciężko oderwać od ich malowania. :)

   Delete
 2. Nadadzą się na empire pistoliers? Masz może możliwość porównania :) ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. w zestawie nie ma broni palnej. Musiałbyś użyć łapek z zestawu WR20 Plastic 'Mercenaries', European Infantry 1450-1500 - tam są arkebuzy które mogłbyś wykorzystać. Co do rozmiarów to modele od Perrych są nieco mniejsze. Mam jakieś bitsy z 8 edycji WH i rozmiarowo są one za duże by łączyć z figurkami od Perrych wg mnie. Poszperaj w necie jest sporo zdjęć z porównaniami http://i53.photobucket.com/albums/g57/craig_welter/Miniatures/100_0308.jpg

   Delete

Comment if you like