19 February 2016

How to build a castle: part II - Gatehouse // Budowa zamku Drakenborg: część II - brama


.Hi
In today's entry of How to build a castle you will find the first visual effects of our works. In this post I'll show you how I constructed the structure of the gatehouse. Due to the large number of photos showing the techniques that I have used and that they are all well known, I will not go deeply into the details. Take a look at the photos and descriptions and if you want to know a little more about something just comments on the topic below. I will certainly answer to all of your questions.

Cześć!
W dzisiejszym wpisie co nieco o dalszych pracach nad zamkiem.  Pokażę Wam, jak skonstruowałem bryłę budynku stanowiącego bramę wjazdową do zamku Drakenborg. Z uwagi na sporą ilość zdjęć przedstawiającą techniki, których użyłem oraz że są one wszystkim dobrze znane, nie będę wdawał się w szczegóły. Obejrzyjcie zdjęcia z opisami i w razie czego zadawajcie pytania w komentarzach. Z pewnością na wszystkie odpowiem.


1. Before the work, it is worthy to create the plans. The more accurate the better. Any changes in the structure after creating the body of the building is very time consuming.

Przed przystąpieniem do prac warto jest stworzyć plany budynku. Im bardziej dokładne, tym lepiej.  Zmiany w konstrukcji po stworzeniu bryły budynku są bardzo czasochłonne.
I usually create plans basing on several conceptual images. Below you can see the ones that had the greatest impact on the shape of the building.


Plany zwykle tworzę bazując na kilku zdjęciach koncepcyjnych. Poniżej te które wywarły największy wpływ na kształt budynku.2. The structure of the building is created using thermal cutter and styrophoam plates (6 cm thick).

Bryłę budynku stworzyłem za pomocą wypalarki termicznej i płyt styrodurowych  o grubości 6 cm.3. It is convenient to cut additional elements separately and use adhesive to glue them to the structure. These elements can be temporarily attached with pins.

Dodatkowe elementy wystające z bryły najwygodniej jest dociąć oddzielnie i dokleić klejem do styropianu lub do drewna. Elementy można chwilowo mocować za pomocą szpilek.4. Improvement in the structure of the building was created using the 5 mm sheet of polystyrene (sold in modeling stores). You can buy that a lot cheaper in construction stores. It is sold as an underlay for floor panels.

Poprawka w konstrukcji budynku została dokonana przy użyciu doklejonego 5 mm arkusza polistyrenowego (sprzedawany w sklepach modelarskich). Można kupić dużo taniej jako podkład pod panele podłogowe w sklepach budowlanych.
5. In the following photos I marked the places where battlements will be added.

Projekt budowli zakładał dodanie blanków oraz opartego na nich dachu. Na poniższym zdjęciu widać miejsca w którym doklejałem kolejne wystające elementy bryły. 


6. I will write separate post about roof construction but here you can see how to approach that subject. I decided to lean the roof against the plasticard frame.

O konstrukcji dachu napiszę oddzielny post. Na tym etapie warto wiedzieć jak do tego podejść. Ja postawiłem dach oprzeć na szkielecie z plasticardu.
7. At this stage I decided to improve the appearance of the extension above the gate. The roof’s frame was not permanently attached to the structure. In the course of the further work it was replaced as it was too thin.

Na tym etapie postanowiłem poprawić wygląd nadbudówki nad bramą. Szkielet dachu nie został przyklejony. W toku dalszych prac został on potem wymieniony, ponieważ wykonałem go ze zbyt cienkiego plasticardu, który odgiął się pod ciężarem elementów z balsy, które doklejałem do konstrukcji. Do dachu wrócimy w kolejnych wpisach.8. The roof, which was later destroyed and created anew.

Dach, który potem został zniszczony i stworzony od nowa.9. Nothing fancy about the bricks. Standard technique. Sketch, cut, deepen the cracks using a pen and give them proper texture using a stone and some sculpting tools.

Technika wykonania cegieł standardowa. Szkic, nacięcie, pogłębienie szpar za pomocą długopisu i nadanie odpowiedniej faktury przy użyciu kamienia i narzędzi do rzeźbienia.10. The red patches in the previous picture are the result of using a modeling material which became the constant companion of my adventure with terrain building. I only regret that I discovered it so late. It is the self-hardening mass which you can see in the picture below. The price for 250 grams is about 2 Euro and the effect it gives is extraordinary. You can patch up almost everything and working with that product is very easy even for me :)


Te czerwone łaty na poprzednim zdjęciu to efekt odkrycia materiału modelarskiego, który stał się nieodłącznym towarzyszem mojej przygody z budowaniem makiet. Żałuję tylko, że odkryłem go tak późno. Jest nim samoutwardzalna masa widoczna na poniższym zdjęciu. Cena za 250 gram jakieś 8 zł - efekt nadzwyczajny. Można załatać prawie wszystko, a praca z nią jest bardzo łatwa nawet dla  mnie. :) 11. Some elements were completely done with the material described above.

Niektóre elementy wykonałem całkowicie z opisanego powyżej materiału.


12. Presented building is completed in 80 %. At the end it will be higher by 3 cm because I will create additional foundations below the structure. In front of the gate there will be a stone bridge thrown across a small moat. I As I wrote before, soon I will post separate entries describing techniques of roof, doors and portcullis construction.

Budynek zaprezentowany na poniższych zdjęciach jest gotowy w 80%. Docelowo będzie wyższy o 3 cm, ponieważ dorobię fundamenty. Przed bramą znajdować się będzie też kamienny most przerzucony nad niewielką fosą. Technice konstrukcji dachu, drzwi oraz brony poświęcę oddzielne wpisy na blogu.20 comments:

 1. Efekt powala, ładnie wyszły te wykończenia z masy samoutwardzalnej i jak na początku budowy zastanawiałem się jak z tego da się ogarnąć coś fajnego, tak plastyczne wykończenia, nadające ostateczny kształt budowli ją absolutnie przeobraził, nadając jej mimetyczny charakter i taką fajną elegancje. Wyryzalitowane naroża, grube obramienia strzelnic, wykusz na elewacji jak sądzę frontowej (od strony mostu), no i to cudne wzmocnienie podstawy całej budowli - trzema słowami, bardzo dobra architektura.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki za ten naprawdę wyjątkowy komentarz. Szukałem właśnie nazwy na ten odstający element bramy. Teraz już wiem że chodzi o "wykusz", dzięki!

   Delete
 2. O matko! MOże i wpisy na tym blogu nie są częste, ale zawsze mnie sponiewierają jakościowo. Efekt końcowy jest genialny!!! Z woim malowaniem i wykańczaniem budowli to będzie "czachadymi". Dzięki za informacje o masie Fimo - widziałem to na budolwach w siecie kilka razy i zastanawiałem się zawsze co to jest. Kratownicato to plasticard? A te śruby/gwoździe to szpilki?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Publikowałbym więcej ale nie mam stałego dostępu do dobrego aparatu. Chyba w końcu muszę kupić. Więcej jest robione niż wrzucane na bloga. Co do kratownicy to tak, są wykonane z plasticardu i główek od szpilek.

   Delete
 3. Nicely done, great details!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! I always appreciate yur visits here on my blog.

   Delete
 4. Dobra robota ! Another job well done !

  ReplyDelete
 5. Wow! Wyszło to mega i jaram się już tym zamkiem:D muszę kupić tą masę i wypróbować:D

  ReplyDelete
  Replies
  1. To naprawdę ułatwia robienie makiet. Dostępna w każdym większym Empiku ale za nieco wyższą cenę niż w internetowych sklepach dla plastyków.

   Delete
 6. Baaardzo ładnie :) Rzeczywiście masa robi dobrą robotę. Dobrze idzie jak widzę, a mnie zawsze cieszą robótki ręczne :) trzymam kciuki za ukończenie i już współczuje tego czego ja miałem już dość po drugim moście... wycinanie kamieni :) hehe

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kamienie rzeczywiście męczące:D Dzięki za odwiedziny i komentarz.

   Delete
 7. Świetny efekt i pouczający tutorial :) Ta masa modelarska to to, czego mi było trzeba. Dzięki! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Miło czytać, że ktoś znalazł w tych wypocinach coś ciekawego dla siebie:)

   Delete
 8. Muszę przyznać, naprawdę dobra robota. Excellent!

  ReplyDelete

Comment if you like