27 March 2016

How to build a castle: part IV - bricks&colour testing// Budowa zamku Drakenborg - próbne malowanie cegieł
Hey
Today's entry was originally intended to show only the effects of the tests that I carried out in order to find the optimal color scheme for the walls of the castle. Due to numerous inquiries from our facebook readers about the way of creating bricks I decided to show you the process. At the same time, I would like to ask you for help as I am looking for  tips/ideas that would improve the appearance/painting of the catle walls.  I am looking forward for your comments under the post :)

Cześć
Dzisiejszy wpis miał początkowo przestawiać jedynie efekty testów jakie przeprowadziłem w celu znalezienia optymalnej kolorystyki dla murów zamkowych. Z uwagi na liczne zapytania o sposób tworzenia cegieł postanowiłem przy okazji pokazać wam jak je wykonuję żeby część z was mogła znaleźć w tym wpisie odpowiedzi na swoje pytania. Jednocześnie chciałbym poprosić Was o podpowiedzi/pomysły, które pomogłyby mi usprawnić wygląd/malowanie cegieł. Czekam na wasze komentarze pod postem:)
Tests were conducted on a piece of styrofoam which was previously smoothed with sandpaper to remove the outer shiny layer. The next step was to draw one horizontal line for every 8 mm of material.

Testy przeprowadziłem na kawałku styroduru, który uprzednio wygładziłem papierem ściernym w celu usunięcia zewnętrznej śliskiej warstwy. Następnym etapem było narysowanie poziomych linii. Swoje linie maluję w odstępie 8 mm. The next step is to draw vertical lines. My bricks usually have length of 16-18 mm but some could be smaller to make the finished wall more interesting. I decided to prepare one of the testing areas differently by drawing irregularly arranged squares and rectangles.

Kolejnym krokiem jest narysowanie pionowych linii. Moje cegły mają standardowo 16-18 mm ale niektóre są mniejsze żeby gotowa ściana była bardziej interesująca. Jeden z obszarów styroduru postanowiłem przygotować trochę inaczej, rysując nieregularnie ułożone kwadraty i prostokąty. All the lines were incised with a modeling knife. Then I used the pen to enlarge the cracks between the bricks. Next step was to crush the surface of styrofoam with a sharp stone. Some of the bricks were pushed in to create even more irregularities. 

Wszystkie linie nacinam nożykiem, a następnie przejeżdżam długopisem by powiększyć szpary między cegłami. Następnie tworzę fakturę rozbijając powierzchnię styroduru za pomocą ostrego kamienia. Część cegiełek wciskam w strukturę ściany tworząc jeszcze więcej nieregularności. W ten sposób uzyskuję finalny wygląd cegiełek. W razie wystąpienia nienaturalnych uszkodzeń naprawiam je za pomocą samoutwardzalnej gliny.I will not discuss the painting process exactly because these are only the tests and I do not know if I use any of these schemes  when the castle will be ready to paint. I decided that one of the tests will be performed on the white primer.

Procesu malowania nie będę omawiał dokładnie z uwagi, że są to tylko testy i nie wiem czy zastosuje którykolwiek z tych tych schematów malując gotowy zamek. Postanowiłem jeden z testów przeprowadzić na białym podkładzie.During the painting I used different shades of beiges and grays. After applying the basic color I filled some of the  gaps between bricks with plaster. Excess was wiped off with paper. Unfortunately when everything was dried I had to reapply basic colours and start the painting process from the beginning.

W czasie malowania używałem odcieni beży i szarości. Po nałożeniu podstawowych kolorów postanowiłem część szpar między cegłami wypełnić gipsem. Nadmiar gipsu wytarłem papierem. Niestety po jego wyschnięciu musiałem ponownie nałożyć podstawowe kolory.Next I applied some highlights using dry brush technique. I also added several different colors to the bricks using washes and diluted acrylics.


Dalszymi krokami było rozjaśnianie za pomocą metody suchego pędzla i pokrycie niektórych cegiełek washami o różnych odcieniach.


I covered the lower parts of the walls with thinned green paint to imitate the moss.

Dolne fragmenty murków pokryłem rozrzedzoną farbą o zgniłym kolorze w celu imitacji mchu na kamieniach. 

The last stage was to apply different pigments. Below you can see the final effect after the tests were finished.

Ostatnim etapem było nałożenie różnokolorowych pigmentów. Testowałem kolory, które potencjalnie mogłyby pasować więc w różnych miejscach użyłem różnych barw by sprawdzić finalny efekt każdego z nich. Poniżej możecie zobaczyć to co wyszło po zakończeniu prac nad murkami.

To sum up , I think I will finally use the painting scheme which will be close to the one that you can see in the leftmost side of the picture. I like the effect of filled gaps between the bricks even though it is quite time consuming. I also think that I will start painting process from white undercoat to make the bricks a little brighter . I will use the pattern on the rightmost site of the picture to create the courtyard of the castle . 

What do you think of this? What could be improved? Maybe you have some other ideas on the color/painting of the castle ? I look forward to your comments and suggestions.

Podsumowując, na tę chwilę uważam, że do pomalowania zamku wykorzystam schemat zbliżony do tego, który jest widoczny na murku najbliżej lewej strony zdjęcia. Podoba mi się efekt wypełnienia zaprawą odstępów między cegiełkami chociaż jest dosyć pracochłonny. Myślę też, że spróbuje wyjść od j jasnego podkładu (być może nawet białego) tak żeby szare cegły były jaśniejsze.  Wzór najbardziej z prawej wykorzystam do stworzenia posadzki dziedzińca zamku. 

Co sądzicie o tym malowaniu? Co mógłbym ulepszyć? Może macie jakieś inne pomysły na kolor zamku? Czekam na Wasze komentarze i podpowiedzi. 

16 comments:

 1. Modelarstwo laboratoryjne - nie sposób się nie zauroczyć. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 2. Już czuje, że będę miał dużo smutku i frustracji przez was bo się napaliłem jeszcze bardziej na własny zamek a wiem, że raczej wyjdzie mi wychodek niż to co wam:D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na razie jeszcze nic nam nie wyszło:) Na pewno zrobisz coś dobrego. Widziałem twoje prace i szczególnie pomysł na zrobienie kolumn był bardzo inspirujący.

   Delete
 3. I agree that the best results are the ones on the far left and far right. I'm sorry but I can't think currently how to improve what you've done as you have been so thorough, all your previous castle posts have been most informative and impressive.
  Best Iain

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks for the visit and your nice words on my works.

   Delete
 4. Jak dla powinieneś wybrać pierwsze od lewej (mistrzostwo) lub, w drugiej kolejności, pierwsze od prawej malowania.

  A co do pracy w styrodurze, to potwierdzam, dokładnie tak się to robi :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Myślę nad tym intensywnie i ulepszam już formułę. Będzie taki jak pierwszy od lewej ale zwiększę zróżnicowanie kolorów cegieł.

   Delete
  2. Wybrałem pierwsze od lewej tak jak zasugerowałeś - efekt finalny zresztą widziałeś wczoraj już na fb.

   Delete
 5. Kurcze,dla mnie każda ściana to mistrzostwo!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzieki. W zasadzie zdecydowałem się już na cos podobnego do tej z lewej strony zdjęcia. Będzie kupa roboty z wypełnieniem szczelin ale chyba będzie warto poza tym nie śpieszy mi się:)

   Delete
 6. Coraz bardziej się tym jaram. Na pewno skorzystam kiedyś z tych porad:D

  ReplyDelete
 7. Great tutorial! I've included a link to your work in my article - https://alkony.enerla.net/english/the-nexus/miniatures-nexus/miniature-hobby/miniatures-painting-miniatures-terrain-and-vehicles-resources

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm glad you did that! Thanks for sharing :)

   Delete

Comment if you like