13 July 2016

Summer tip: How to repaint ... a bike:) // Pomysł na lato: Przemaluj swój rower!

Hi

Today, something a little bit different than usual. A little painting at the macro scale :) Some time ago due to the start of the bike season I had a chance to refresh a bike, which fell into my hands. It turned out that practical skills of miniature painting are also useful in everyday life. The theory is the same as in the smaller scales, still you need a lot of patience and several cans of paint!

Cześć
Dzisiaj coś zupełnie innego. Trochę modelarstwa w skali makro:) Jakiś czas temu z uwagi na początek sezonu rowerowego miałem okazję odświeżyć pewien jednoślad, który na pewien czas wpadł w moje ręce. Jak to w życiu bywa w tego typu sytuacjach przydają się zdobywane cięzką pracą praktyczne umiejętności malowania. Teoria jest taka sama jak w przypadku malowania w skali 28 mm, wciąż potrzeba sporo cierpliwości i odpowiednich farb! 


 

The bike even though it was not overly old, was worn out and what more its last owner kept it on the balcony in the winter season. As I am not a specialist I had to properly document everything on the camera before I dismantle it into pieces.

Rower mimo, że nie był przesadnie stary to jednak był mocno wyeksploatowany a dodatkowo ostatni właściciel przechowywał go na balkonie w sezonie zimowym. Jako że nie jestem specjalistą od rowerów musiałem udokumentować sprzęt przed jego rozłożeniem.While taking pictures I was successively removing accessories from the frame.
 
Robiąc zdjęcia usuwałem kolejne części osprzętuI cleaned all metal elements and derailleurs from rust and secured them with several different substances used for car engines’ restoration.

Metalowe elementy oraz przerzutki wyczyściłem z rdzy i zabezpieczyłem za pomocą kilku różnych preparatów używanych do silników samochodowych.

In the meantime, I washed the frame and using sandpaper I started to tarnish the old blue varnish. Unfortunately, there was no way to dip the bike in DOT3:)

W międzyczasie umyłem ramę i przystąpiłem do matowienia starego lakieru. Niestety kąpiel w DOT3  nie wchodziła w grę. Nie to żebym nie miał odpowiedniej ilości tego środka ale ciężko znaleźć odpowiednio duży pojemnik na  ramę żeby ją namoczyć;)Before painting I re-cleaned the bike and secured those parts that I did not want to repaint. I constructed a small scaffolding and I was ready to paint.
 
Po zmatowieniu lakieru ponownie oczyściłem rower i zabezpieczyłem te elementy których nie chciałem przemalować. Prowizoryczna szubienica i można przystąpić do malowania.
Two thin coats of primer and 3 of thin layers of semi-matt black varnish later…
 
Dwie cienkie warstwy podkładu i 3 cienkie warstwy czarnego półmatowego lakieru później...
Another 'meantime ' was used to paint small parts in white and sky blue to break the dark colour of the frame.
 
Kolejny 'międzyczas' wykorzystałem na pomalowanie drobnych akcesoriów żeby trochę przełamać czerń. 


Of course the worst part was to put everything together. I had to replace several components like chain and cables for derailleurs. Do not forget that you will have to calibrate derailleurs after the assembling, which in my case brought a lot of frustration but I managed to do that :)
 
Najgorsze okazało się oczywiście złożenie wszystkiego do kupy. Musiałem wymienić kilka elementów np. łańcuch i linki do przerzutek ale udało się. Nie zapomnijcie że wiąże się to również z kalibracją przerzutek, która mi przyniosła sporo frustracji ale udało się:)
The last part was to mount the logo of the manufacturer which I had detached before painting.

Na koniec pozostało przyklejenie znaczka producenta który wcześniej przed malowaniem przezornie usunąłem:)


I encourage everyone to experiment with larger scalesJ. The end result looks like this J It turns out that model making has a practical application. Until next time. Regards
  
Zachęcam wszystkich do eksperymentowania ze skalą makro. Okazuje się że modelarstwo tez ma praktyczne zastosowanie. Do następnego razu. Pozdrawiam
Efekt końcowy wygląda następująco:


6 comments:

 1. Świetnie Ci to wyszło! Dałeś mi motywację do zajęcia się moim rowerem =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pracy nie było dużo a rowerek wyróżnia się na mieście:)

   Delete
 2. Brak highlightu czy chociażby drybrushu rzuca się w oczy ... ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Delikatny drybrush był:) nie znalazłem niestety odpowiedniego namiotu bezcieniowego żeby doświetlić model i zaprezentować drobne subtelności, które podkreśliłem ta techniką:)

   Delete
 3. Pozytywna metamorfoza :) Dobrze wygląda

  ReplyDelete
  Replies
  1. Właścicielowi roweru też się podoba:)

   Delete

Comment if you like