20 October 2014

HUSSAR 2014 - krótka relacja z wydarzenia
18-19 października w Warszawie odbyła się piąta edycja polskiego konkursu malarskiego Hussar. 
We apologize to our international followers but this post will be only published in Polish. We encourage you all to use google translator.
Na imprezę związaną ściśle z malarstwem figurkowym wybraliśmy się po raz pierwszy i wynieśliśmy z niej dużo pozytywnych wrażeń (i nie tylko). :) Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w warsztatach, odwiedzić kilka stoisk popularnych wśród modelarzy sklepów oraz partycypować w konkursach i quizie. Jeśli chodzi o konkursy, to w tym roku jeszcze nie startowaliśmy w tym najważniejszym, ale niechcący załapaliśmy się na speed painting…Impreza zgromadziła cała śmietankę najlepszych polskich malarzy figurowych m.in. Bohuna, Karola Rudyka czy Annę Machowską (Ana). Nie zabrakło też innych świetnych malarzy, których prace od dawna podziwiamy m. in. Arbala czy Lana. Z uwagi na to, że wydarzenie miało charakter międzynarodowy pojawili się też reprezentanci zagranicznej szkoły malowania. :D  Podczas całego wydarzenia można było oglądać i podziwiać wszystkie prace wystawione w konkursie. Trzeba przyznać, że wszystko było świetnie zorganizowane i mimo spędzenia na miejscu w sumie 13 godzin ani przez chwilę się nie nudziliśmy.


Dzień 1Niestety nie udało nam się zdążyć na rejestrację na sobotnie warsztaty prowadzone przez Anę, która ujawniła kilka sekretów swojej sztuki. Wzięliśmy w nich udział jako bierni obserwatorzy, ale to wystarczyło, żeby zdobyć sporo ciekawych informacji.Po południu  Camelson prowadził zapisy na speed painting. Myśleliśmy bardziej o warsztatach związanych z szybkim malowaniem, natomiast nie sprawdziliśmy tego w programie i w oto ten sposób staliśmy się mimowolnymi uczestnikami konkursu speed paintingu (tak naprawdę to KorNat nie doczytał i stwierdził „o, fajny warsztat – idziemy!”). Jesteśmy raczej z tych od „slow paintngu”, więc na wygraną nie było co liczyć, aczkolwiek bawiliśmy się świetnie. Oczywiście nie obyło się bez przygód. Poniżej piękna koszulka Kornata w pomarańczowe plamki – efekt „wybuchu” farbki podczas próby jej wyciśnięcia. :D


 Było trochę wstydu :D Trochę szkoda, że nie dawali nagród za najbardziej efektowne akcje.


Następnie obejrzeliśmy ciekawy pokaz Lolera z Brushbrothers, który zaprezentował swój sposób na freehand na banerze. Co prawda mamy wrażenie, że nie do końca wyszło po jego myśli, aczkolwiek jak na półtoragodzinne malowanie - efekt był super. Szkoda, że nie od razu pobiegliśmy do miejsca jego pracy, ponieważ banner był do oddania. Byliśmy drudzy przy stoliku. :( Pozdrawiamy zwycięzcę.

 Loler w czasie pokazu.


Podejrzewamy, że filmik z prezentacji będzie dostępny w sieci, więc nie będziemy się tutaj rozpisywać o tajnikach malowania banneru. ;)Na zakończenie pierwszego dnia miało miejsce spotkanie integracyjne. Dołączyliśmy na chwilę, co dało nam możliwość poznania kilku malarzy z polskiej czołówki. Długo rozmawialiśmy z Bohunem, jednym z najlepszych malarzy fiurkowych aktywnych w międzynarodowym środowisku. Dał nam parę wskazówek i podniósł na duchu mówiąc, że malowania można się porządnie nauczyć ćwicząc, ćwicząc i ćwicząc. :D

Ciekawe czy wyćwiczymy kiedyś coś takiego jak  The Big Daddy Bohuna (wygrana w kategorii pojazd).Do domu wróciliśmy późnym wieczorem z plecakiem pełnym zakupów i rozbudzonym apetytem na kolejne atrakcje w dniu następnym. 


Nie mogliśmy się zdecydować które z nas zakupi i pomaluje model wyprodukowany specjalnie na Hussara, więc każde z nas kupiło sobie po jednym. ;) Zapowiada się wewnętrzny konkur malarski na lepszą wersję Husaretki.Dzień 2 Drugiego dnia wybraliśmy się na warsztaty Bohuna, który dał kilka cennych wskazówek dotyczących malowania (bo czegoż by innego?). Koniec końców warsztaty przerodziły się w pokaz Bohuna. Jedyną osobą, która trzymała jego tempo i poziom malowania była Ana.  Mimo że znowu byliśmy bardziej bierni w tych warsztatach, to możemy stwierdzić, że to bardzo cenne doświadczenie dla takich osób jak my. Dowiedzieliśmy się więcej na temat kilku technik, m.in. o sposobie malowanie bieli,  wzorów geometrycznych Bohuna oraz o tym, co najbardziej interesowało KorNata - o tym, jak malować metalici. Pine też znalazla coś dla siebie, a mianowicie cieniowanie niebieskiego odcieniami granatów i turkusów. :)Bohun przyniósł kilka swoich starych prac.
Później odbył się quiz, jednak zamiast skupiać się na słuchaniu uczestnikow, skupiliśmy się znowu na oglądaniu wystawionych prac oraz stoiskach (tak, znowu zrobiliśmy drobne zakupy ;)).


Na koniec imprezy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Hussar 2014 i wręczenie nagród. Nagród było sporo, zwycięzców również, chociaż jak się można domyślać niektórzy wygrali w kilku kategoriach. KorNatowi, wielkiemu miłośnikowi figurek od Ścibora szczególnie podobały się prace Rodiona Rubina, który wygrał w kategorii oddział, dzięki swoim górnikom od Scibor Miniatures. Zaskoczyło nas natomiast, że konkursu nie zdominował Karol Rudyk. Grand Prix zdobył Kirill Kanaev ze swoją pracą German Panzer Officer. Kunsztu artyście odmówić nie można.Oprócz ciekawych atrakcji było sporo figurek trzymających wysoki poziom. Wszystko było świetnie zorganizowane. Z pewnością pojawimy się tutaj za rok i postaramy się wziąć udział w głównym konkursie. ;)

Wszyscy zwycięzcy.
No comments:

Post a Comment

Comment if you like