22 June 2014

Umbo na tarczy - krok po kroku // How to make umbo on the shield - step by step

W dzisiejszym wpisie pokażę Wam, jak wykorzystując masę modelarską można zwaloryzować okrągłe tarcze, dodając do nich element zwany umbem. 

Today I will show you how to make an umbo on ready flat shields from green stuff. Below you can see a real shield with the umbo. 

W moim posiadaniu znajduje się sporo okrągłych tarcz z lat 90, produkcji Games Workshop, które aktualnie wykorzystuję do konwersji modeli wchodzących w skład Krasnoludzkiej Kompani Handlowej.  Tarcze są dobrze wyrzeźbione i nadają moim modelom nieco skandynawskiego klimatu, niestety nie jestem dobry w malowaniu płaskich powierzchni, więc wpadłem na pomysł, żeby trochę urozmaicić ich wygląd. 

There are a lot of GW shields from mid-90s in my possesion. I often use them to convert my models to give them more "scandinavian" look.  Those shield are sculpted very well. They are large so they catch the eye of  the viewer but I lack proper skills to paint them in interesting way. That is why I had an idea to add an umbo to them in order to make them more realistic and attractive.
Do wykonania elementu użyłem:
 •  płaskiego narzędzia dentystycznego
 • twardego tzw. clay shapera o średnicy 2.5 mm  
 • dwuskładnikowej masy modelarskiej – tzw. green stuffu
 • wody – do zwilżania narzędzi 

List of materials:

 • flat dental tool
 • hard clay shaper 2.5 mm
 • green stuff - GS
 • water to moisten shaping tools

Proces rzeźbienia elementu rozpocząłem od ulepienia kilku kulek z green stuffu. Pozwoliłem masie przeschnąć ok 30 min. Po tym czasie lepiszcze staje się mniej plastyczne, co ułatwia mi jego dalsze formowanie. Masa, z której korzystam jest zdatna do modelowania do ok. 2 godzin po połączeniu  jej składników. Podczas pracy należy pamiętać, żeby utrzymywać wilgoć na narzędziach, które mają styczność z green stuffem dzięki czemu unikniemy sytuacji, w których element, nad którym pracujemy przylepi się do narzędzia i ulegnie zniszczeniu.

I started sculpting with making several small balls from GS. It's a good idea to let GS dry for about 30 min after mixing its two components. I found that it's easier for me to work with GS when he is harder and less plastic. GS I use can be easly shaped for about 2 hours so I have plenty of time to work with it. Remember that modeling tools should be constantly moinsten with water or your sculpt will attach to your tools and be ruined.

Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć narzędzia, które wykorzystywałem.
Below you can see the tools that I used during my work on this project.


 1. Używając ostrego narzędzia umieściłem kulkę z masy modelarskiej na środku tarczy.
 1. Using a sharp sculpting tool I put a small ball of GS in the middle of the shield.


2. Za pomocą płaskiego narzędzia modelarskiego rozpłaszczyłem kulkę, starając się uzyskać jak najbardziej okrągły kształt.
2. I used a flat sculpting tool to crumple the ball. I tried to achive a round shape.


3. Przygotowałem kolejną - nieco mniejszą kilkę z masy modelarskiej.
3. I prepared another (smaller than the previous one ) ball made of GS.


4. Kulkę umieściłem na środku tarczy.
4. I put the ball in the middle of the shield 


5. Używając płaskiego narzędzia delikatnie spłaszczyłem kulkę uzyskując efekt pokazany na zdjęciu poniżej.
5. Using the flat tool I flatten the ball as shown below.


6. Końcowym etapem pracy było nadanie okrągłego kształtu. 
6. The last step was to get a semicircular shape.

Gotowe tarcze:
This is how it looks like:


I na gotowych figurkach:
Finished miniatures with this simple conversion:


Pomalowany element:
Painted umbo:
5 comments:

 1. Fajny tutorial, ale mógłbyś pochwalić się przy okazji swoim sposobem na tak równiutkie paski na tej czerwono-zielonej tarczy :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Myślę że nie będziesz zaskoczony moją metodą - paski zostały zrobione za pomocą aerografu - wykorzystałem technikę maskowania taśmą malarską pociętą na drobne paski.

   Delete
  2. Fakt, liczyłem na jakąś tajemną technikę :). Co do taśmy malarskiej to ostatnio wyszukałem w markecie budowlanym taśmę uznanej firmy TESA "Sensitive", wyróżniającą się różowym kolorem. Nie powinna odrywać farby, ale nie zdążyłem jeszcze jej przetestować.

   Delete
  3. Czasami zamiast aero używam gąbek z wyprasek nasączonych farbą i za ich pomocą nakładam kolor. Efekt wychodzi zbliżony do aero.

   Problem odpadającej farby często się u mnie pojawiał nawet gdy używałem wysokojakościowych taśm maskujących np. Tamiya Masking Tape. Obecnie daję każdej warstwie farby akrylowej wyschnąć ok 12h zanim nałożę maskarę i problem odprysków już się nie pojawia.

   Delete
  4. Wiem, czas schnięcia to podstawa, ale jeśli ta taśma TESA "Sensitive" się sprawdzi, to stosunek ceny do ilości będzie rewelacyjny, bo jest to rolka do ścian a nie do modeli :).

   Delete

Comment if you like